Kalite Sistemlerinin temel kavramlarını önceki yazımda listelemeye çalışmıştım.

Bu yazıda sürdürülebilir ve kapsamlı bir kurum inşa etmek için uygulanmasının ister olduğu başlıca kalite sistemlerinden bahsedeceğim.

Halk dili ile kurumsal adını verdiğimiz güvenilir ve itibar sahibi, sahiplenilen kuruluşlar kalite sistemlerini uygulandıkları için böyle bir çıktı alabilmişler, bu algıyı inşa edebilmişlerdir.

Bu kalite sistemleri standartları öne çıkmaları sırasıyla aşağıda sıralanmıştır;

ISO 9001-Kalite Yönetim Sistemi Standardı

Genel her firmanın kullanabileceği toplam kalite yönetimini kapsayan standarttır. Diğer sistemler inşa edilmeden önce mutlaka kuruluşun alt yapısını kurmak için uygulanması gerekir.

Bu standard ile her birim ve pozisyon hakkında temel sorumluluklar, uygulama ve kontrol süreçlerinin prosesleri, doğru ve eksiksiz plan usulleri, süreç ölçüm araçları düzenlenir.

Bu standard, Planla – Uygula – Kontrol et – Önlem al (PUKÖ) döngüsü ve risk temelli düşünmeyi içeren temel kalite sistemidir.

ISO 14001-Çevre Yönetim Sistemi Standardı

Bu standard kuruluşun çevresel hedeflerini oluşturmak, yasal gereksinimlere uyumluluğun sağlanması, çevresel risk ve tehditlerin azalması kapsamında sistemli bir yaklaşım geliştirilmesini ve inşa edilmesini düzenler.

ISO 45001-İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı

a

ISO 10002-Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi Standardı

a